Úvod: Adjuvantní chemoterapie se stala nedílnou součástí radikálně operovaných pacientů s plicními karcinomy stadií 2, 3 a dále pak i 1B větších než 4 cm. Pro menší nálezy stadií 1B a stadium 1A nebyl pro celkovou populaci pacientů prokázán přínos této léčby.
Nicméně je známo, že i zde není riziko recidivy onemocnění po chirurgickém odstranění nádoru zanedbatelné. Naším cílem bylo posoudit vztah exprese vybraných protein kódujících genů a mikroRNA k době do progrese onemocnění (DFI) a celkovému přežití (OS) pacientů s plicními adenokarcinomy nízkých stadií a pokusit se tak najít možný marker rizika recidivy onemocnění, a tak identifikovat paciety, kteří by mohli mít prospěch z podání adjuvantní chemoterapie.
Pacienti a metody: Naše studie zahrnovala 42 pacientů (31 mužů a 11 žen, vyjma 4 nemocných byli všichni kuřáci či bývalí kuřáci) s radikálně operovaným plicním adenokarcinomem stadií 1A a 1B bez adjuvantně podávané chemoterapie. Exprese vybraných mRNA a miRNA byla měřena pomocí kvantitativní RT PCR v nádorové tkáni získané makrodisekcí z formalinem fixovaných parafinových bločků (FFPE) bioptované tkáně.
Byl analyzován vztah mezi hladinou genové exprese vybraných mRNA a miRNA a DFI a OS. Výsledky: Z celkového setu mRNA a mikroRNA našeho zájmu jsme neprokázali žádný statisticky významný vztah mezi jejich expresí a DFI/OS.
Pouze u podskupiny kuřáků/exkuřáků byl prokázán signifikantní vztah mezi hladinou mRNA BRCA1 a OS. Záv ěr: V rutinně připravovaných FFPE nádorových vzorcích jsme prokázali vztah mezi kratším OS a hladinou BRCA1 u podskupiny kuřáků/exkuřáků.
Tento výsledek je však vzhledem k malé skupině souboru nutné potvrdit dalšími studiemi.