Český katolicismus se nachází na okraji hlavního zájmu čechoznaleckého výzkumu v Polsku, avšak zabývání se touto tematikou výrazně rozšiřuje znalosti na téma polsko-českých vztahů. Tento článek se zaměřuje na obraz českého katolicismu na stránkách vybraného polského tisku z různorodého prostředí: liberálního deníku ("Gazety Wyborczej"), katolických týdeníků (konzervativní "Gość Niedzielny", liberálnější "Tygodnik Powszechny") a měsíčníků souvisejících s konkrétními místy ("Znak", "Więź", "W Drodze").
Výzkum se zabýval obdobím dvaceti pěti let od roku 1990 do roku 2014, v úvahu byly vzaty všechny články, přetisky, rozhovory a poznámky týkající se jakýmkoliv způsobem tématu katolické církve v České republice. Rozsáhlý zdrojový materiál umožnil formulovat nejdůležitější tematické okruhy, které tvoří obraz českého katolicismu - jeho tradice, minulost, současnost jako hledání vlastní identity, nové výzvy v rámci církve a také osoba a tvorba Mons. prof.
PhDr. Tomáše Halíka Th.D.
Zkoumané tituly umožňují dospět k závěru, že tematika českého katolicismu je v Polsku sledována pravidelně, vědomě a komplexně. Za zmínku stojí také důvody zájmu redakce o Čechy a samotní autoři zkoumaných textů - jak novináři pracující v konkrétních titulech, tak i jiné osoby spojené s Českou republikou čeští spolupracovníci a přátelé zmiňovaných titulů.