Ambulantní adiktologické služby (AAS) v Ústí nad Labem jsou od roku 2014 samostatným programem DRUG - OUT Klub, z.s., který nabízí ambulantní léčbu závislostí. AAS sídlí v regionu s vysokým počtem sociálně vyloučených lokalit (viz tzv. "Gabalova" mapa sociálně vyloučených lokalit v ČR), jejichž obyvateli jsou dle odhadů ve velkém počtu Romové.
V těchto lokalitách se ve velké míře vyskytuje zneužívání návykových látek, a to i mezigeneračně. Tento fakt způsobuje, že pracujeme s Romy napříč spektrem nabízených služeb (ambulantní léčba závislosti, následná péče, substituční program buprenorfinem, odborné poradenství).
S kolegy se často zaobíráme otázkou "Jak se daří Romům v ambulantní léčbě, děláme (nebo máme) něco dělat jinak?". A protože na ni neustále hledáme odpovědi a svou práci reflektujeme, rádi bychom se podělili o naše zkušenosti i s ostatními kolegy a nabídli jim pohled na naši spolupráci právě s touto cílovou skupinou uživatelů služeb.
Na příkladu kazuistik bychom prezentovali vývoj spolupráce, úskalí a především to, co se ukázalo jako funkční a úspěšné.