"Poznej sám sebe" (temet nosce) - heslo, které se často objevovalo na cedulích a plakátech anatomických muzeí a kabinetů kuriozit 19. století, vybízelo návštěvníky k úvahám nad povahou a limity toho, co může být považováno za normální, přirozené a obecně lidské. Naše prezentace se bude snažit ukázat, o čem nás může poučit studium těchto přehlídek "jinakosti" - a to specificky právě vzhledem k dynamikám představ o ab/normálním v českých zemích 19. a 20. století.
Prezentace shrnuje poznatky ze studia historické tradice přehlídek "liliputánů", "obrů", siamských dvojčat a dalších tzv. "abnormit" v Praze od první poloviny 19. století po období meziválečného Československa. Podoba těchto přehlídek a jejich publikum se v průběhu dějin proměňovaly, spolu s celkovou transformací populární zábavy v českých zemích.
Přehlídky "jinakosti" rovněž získávaly specifický význam v kontextu proměny různých historických diskurzů a politik vztahujících se ke konceptu ab/normálního. Prezentace by měla poukázat na dis/kontinuity v reprezentacích freak "jinakosti", především s ohledem na historický vývoj českého nacionalismu a představ o "kolektivním těle" národa - jedná se tedy o pokus inovativně propojit dějiny zábavní kultury, vědy, medicíny a politických diskurz ů v českých zemích 19. a 20. století.