Alarmující vzestup incidence malignit, diabetes mellitus 2. typu a obezity v posledních desetiletích vedl ke zvýšenému zájmu nejen o problematiku t ěchto onemocnění, ale i o pochopení možných souvislostí. U diabetes mellitus 2. typu a řady onkologických onemocnění jsou známa některá společná rizika, podmíněná zejména současným životním stylem.
Mechanismy vedoucí ke vzniku maligních nádorů u diabetiků nejsou zcela jasné, předpokládá se podíl dlouhodobé hyperinzulinémie, hyperglykémie, zvýšené hladiny inzulinu podobného růstového faktoru (insulin-like growth factor-I, IGF-I), dysfunkce tukové tkáně a chronického subklinického zánětu. Až 90 % diabetiků 2.
Typu je obézních. Obezita je rizikovým faktorem pro vznik některých nádorů i nezávisle na přítomnosti diabetu.
Z epidemiologických studií je patrné, že diabetes mellitus 2. typu je onemocnění spojené se zvýšeným výskytem některých solidních a hematologických nádorů. Jedná se o maligní nádory gastrointestinálního traktu, konkrétně jater, pankreatu a kolorekta, močového měchýře a ledvin, a některé typy non-Hodgkinských lymfomů u obou pohlaví.
U žen je pak zvýšen výskyt karcinomu prsu a endometria. Riziko karcinomu prostaty u mužů diabetiků je naopak o něco nižší ve srovnání s běžnou populací, zřejmě v důsledku nižších hladin testosteronu.
Bylo také prokázáno, že diabetes je negativním prognostickým faktorem u pacientů s již existujícím nádorovým onemocněním. Diabetes mellitus zvyšuje mortalitu u maligních onemocnění, zejména v důsledku zhoršené tolerance protinádorové léčby včetně pooperačních komplikací.