Epidemiologické údaje ukazují, že v rozvinutých zem ích stále stoupá zátěž populace chorobami jako jsou diabetes mellitus typu 2 či deprese nebo Alzhemeirova demence. Tato onemocnění významně přispívají ke zhoršování kvality života, vyjádřené jako počet let života, které byly ztraceny v důsledku disability a předčasné mortality (DALY - disability adjusted life years) (GBD 2015).
Depresivní porucha bude zřejmě v roce 2020 druhou nejčastější příčinou invalidity v rozvinutých zemích a afektivní poruchy jako celek jsou na čtvrtém místě příčin plné invalidity v České republice. Depresivní porucha je spojena se zvýšeným rizikem rozvoje diabetes mellitus 2.
Typu a zvýšené kardiovaskulární i celkové mortality. Léčba těchto onemocnění a jejich komplikací je nákladná, stejně jako péče o nemocné s demencí, jejíž nejčastější příčinou je Alzheimerova nemoc (AD).
V České republice výskyt AD stabilně vzrůstá s věkem (postižených je 15 - 25 % osob s věkem nad 75 let a 25 - 30 % osob starších 85 let). V ČR počet nemocných s AD převyšuje 130 000 (Mátl 2015).
Velká většina těchto osob je postižena pozdní (sporadická) forma, (late-onset Alzheimer's disease, LOAD), která se manifestuje po 65. roce věku. Rozvoj LOAD je spojen s působením některých rizikových faktorů, především s věkem, dále např. obezita, vysoký příjem kalorií a nasycených tuků ve stravě, kouření cigaret, hyperhomocysteinémie nebo deprese.
I když tyto případy se nedědí mendelovským způsobem, je zde prokazována významná heritabilita. AD je neurodegenerativní onemocnění, charakterizované progresivní atrofií neuronů zejména v mozkové kůře a v hippocampu, poklesem počtu synapsí a neuronální plasticity, přítomností extracelulárních deposit amyloidu a neurofibrilárních klubek.
Je výrazně postižena episodická paměť a choroba postupně progreduje k úplné demenci.