Charles Explorer logo
🇨🇿

Kdo komu skáče do řeči a proč?

Publikace na Filozofická fakulta |
2017

Abstrakt

Překryvy replik mluvčích jsou ve spontánní komunikaci častým jevem a dochází k nim z různých důvodů. Úmyslné vstoupení do řeči může být motivováno snahou dosavadního recipienta převzít slovo a vystřídat mluvčího (kompetitivní typ) nebo vedeno s cílem pomoci mluvčímu např. při hledání vhodného slova (kooperativní typ). K neúmyslným překryvům dochází nejčastěji v místě relevantním pro výměnu mluvčích.

Specifickým typem jsou back-channels (hm, jo), kterými dává recipient mluvčímu najevo, že poslouchá. Ve svém příspěvku si klademe otázku, zda se počet a typ překryvů u téhož mluvčího mění v závislosti na pohlaví komunikačního partnera.

Využíváme korpusu spontánní mluvené češtiny ORTOFON, z něhož byly vybrány dvě sady nahrávek; všechny nahrávky v každé sadě mají totožného mluvčího, mění se pouze jeho komunikační partneři. Naše prozatímní výsledky ukazují spíš na vliv komunikační situace či potřebu posluchače vstoupit do řeči, je-li ohroženo porozumění sdělení, bez ohledu na to, je-li komunikačním partnerem muž, nebo žena.