Poruchy rovnováhy v populaci představují velice častý důvod návštěvy lékaře. Obor, který se věnuje problematice se nazývá otoneurologie respektive neurootologie.
V našich podmínkách se stále jedná o obor, kterému se z různých důvodů věnuje relativně malá skupina lékařů. Mezi tyto důvody, dle mého názoru, patří především skladba pacientů, kteří v některých případech, nikoliv však ve většině, trpí chronickými a anxiózními obtížemi, což samozřejmě vyvolává u lékařů, ale i u pacientů určitou frustraci z toho, že jim není možné pomoci.
Dalším důvodem je určitá nejednotnost a prolínavost diagnostických kritérií některých diagnóz. Jiným důvodem je obecný mysteriózní náhled na tuto část medicíny, která bohužel vede k tomu, že se na ní nahlíží jako na sice složitou kapitolu, která vyžaduje mnoho komplexních mezioborových znalostí, ale s velmi malým efektem pro pacienta.
Proto se nabízí otázka: "Proč se tedy tomu věnovat?" Odpověď je velice jednoduchá. Je třeba si uvědomit, že druhým nejčastějším důvodem návštěvy u lékaře po bolesti je porucha rovnováhy a navíc mezi příčinami mohou být i život ohrožující diagnózy jako například ikty, tumory mozku, demyelinizační onemocnění aj.
Cílem publikace je především podat komplexn í náhled na současnou otoneurologii a to především na její diagnostiku a terapii. Monografie je určena především začínajícím, ale i pokročilejším lékařům v oboru otoneurologie/neurootologie.