V příspěvku představím pilotní fázi projektu, jehož cílem je vytvořit korpus mluvené češtiny osob s afázií. Cílem korpusu je přitom poskytnout postupně rozšiřovaný obraz mluvené češtiny v různ ých typech afázie s různou mírou závážnosti.
Motivací pro projekt je zároveň snaha o rozšíření spolupráce mezi lingvisty a (klinickými) logopedy, o jejíchž výhodách se též krátce zmíním. Korpus je koncipován tak, aby obsahoval semispontánní řečovou produkci a zároveň obsáhnul konverzační, narativní, deskriptivní a procedurální diskurz. Úlohy, jejichž pomocí byly elicitovány jednotlivé žánry diskurzu, jsou tak zasazeny do rámce relativně volně strukturované konverzace.
V první fázi byly nasbírány nahrávky 11 osob s afázií s různou mírou fluence a spíše lehčími poruchami v celkové délce téměř 8 h. Tyto nahrávky byly přepsány a nyní jsou dále zprácovávány - jsou opatřeny značkami lingvistických kategorií a značkami pro jazykové chyby s afaziologickou relevancí.
V první části příspěvku se zaměřím především na způsob zpracování těchto transkriptů. Ve druhé části příspěvku krátce představím možnosti využití korpusu na analýze narativů, v nichž participanti vyprávěli děj krátké grotesky, kterou předtím shlédli.