Uzamčený písek (locked sand, Dusseault - Morgenstern 1979) je materiálem s neobvyklými vlastnostmi. Má znač- nou pevnost v prostém tlaku (až 3 MPa) a vysoký úhel vnitřního tření (a ž 72°).
V řadě ohledů připomíná mecha- nickými vlastnostmi pískovec, ale na rozdíl od něho nemá vodě odolný tmel. Tahová pevnost je díky nepřítomnosti tmelu extrémně nízká a tyto materiály tak lze snadno ubru- šovat bříšky prstů nebo malířským štětcem (Dusseault - Morgenstern 1979, Bruthans et al. 2014).
Je pravděpodobné, že četné materiály označované jako rozpadavé či měkké pískovce jsou ve skutečnosti uzamčenými písky (např. pís- kovec St. Peter v USA, pískovce masivu Bungle Bungle v Austrálii; Dusseault - Morgenstern 1979, Young et al. 2009).
Uzamčené písky vznikají tlakovým rozpouštěním SiO2 z detritických křemenných zrn (Richards - Barton 1999). Časté je krystalové přerůstání zrn a pyramidové za- končení krystalů. Protože tlakové rozpouštění křemene je velmi pomalý proces, popisované uzamčené písky bývají křídového stáří nebo starší a tento materiál dosud nebyl při- praven uměle (Cresswell 2001).