Jako krevní doping se označuje metoda vedoucí ke zvýšení počtu červených krvinek v krevním oběhu s cílem zvý šit sportovní výkonnost. Použití rekombinantního lidského erythropoetinu (rHuEPO) případně jiných ilegálních syntetických nosičů kyslíku je v cyk - listice časté.
Také současný návrat ke krevním transfuzím jako formě krevního dopingu souvisí se zavedením účinných metod detekce užívání erytropoetinu (EPO). Na dotaz, jaký význam bude mít tento případ pro další uplatnění biologických pasů, prezident UCI odmítnul jakékoliv pochyby o jejich dosavadním významu.
Nestalo se poprvé, že se UCI obrátila na Sportovní soud s žádostí o rozhodnutí, a zatím v případech nedostatků v biologických pasech nebyla nikdy neúspěšná. Smyslem krevního modulu ABP je odkrýt jakékoliv formy krevního dopingu.
Případ českého cyklisty R. K. však ukazuje, že je ABP třeba dále zdokonalovat, zejména z hledis - ka prevence falešných obvinění sportovců.
Za zmínku stojí jeden závažný paradox krevního dopingu v cyklistice: v literatuře zatím neexistuje žádný vědecký podklad, na základě kterého by bylo možno tvrdit, že aplikace rHuEPO vede u elitních cyklistů ke zvýšení výkonnosti.