Pokroky v diagnostice a terapii roztroušené sklerózy (RS) za posledních dvacet let otevřely pro mnoho pacientů vyhlídku na dlouhodobě stabilizovaný stav nebo jen mírnou progresi disability. U části pacientů však RS progreduje od samého počátku onemocnění (primárně progresivní RS) anebo po počátečním klinicky izolovaném syndromu, případně po relabující-remitující fázi RS, a dojde k sekundární progresi.
Obě progresivní formy nemoci již lze ve Spojených státech amerických léčit ocrelizumabem (Ocrevus, Roche), Evropská léková agentura (EMA) přípravek posuzuje a její vyjádření lze očekávat do konce roku 2017. Ocrelizumab, humanizovaná monoklonální protilátka cílená na B lymfocyty s povrchovým antigenem CD20, získal od Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) oprávnění na základě tří studií fáze III - OPERA I, OPERA II a ORATORIO.
V nich byly prokázány účinky ocrelizumabu u pacientů s progresivními formami RS, a to jak v ovlivnění aktivity choroby (počet relapsů a nálezy na magnetické rezonanci), tak ve zpomalení progrese disability. Výsledky těchto studií byly prezentovány na poslední výroční konferenci European Committee for Treatment and Research in Multiple Sclerosis (ECTRIMS 2016, Londýn) a uveřejněny v The New England Journal of Medicine (leden 2017)