Cílem této pilotní studie bylo zjistit možnost využití virtuální reality jako podpůrné léčebné metody v terapii nekompletních míšních lézí. Výzkumu se zúčastnilo 10 probandů (7mužů a 3 ženy) ve věku 41 až 74 let z řad klientů Rehabilitačního ústavu Kladruby s inkompletní míšneí lézí různé etiologie vzniku.
Probandi byli náhodně rozděleni do dvou skupin vždy po 5 lidech, výzkumné a kontrolní. Pacientům ve výzkumné skupině bylo kromě běžného terapeutického plánu ústavu denně aplikováno terapeutické video pomocí helmy na virtuální realitu v počtu 30 aplikací, pacienti v kontrolní skupině postupovali pouze standardní metody v bě žném rehabilitačním plánu.
K objektivizaci klinického stavu probandů před a po terapii bylo použito standardní vyšetření protokolem ASIA (American Spinal Injury Association) impairment scale (AIS). Výsledné relativní zlepšení stavu za jeden měsíc pobytu bylo u výzkumné skupiny 43,93% se směrodatnou odchylkou 34,71% a variačním koeficientem 0,79, což je oproti výsledkům kontrolní skupiny (relativní zlepšení 13,47% se směrodatnou odchylkou 5,00% a variačním koeficientem 0,37) výsledek více než třikrát lepší, ovšem výrazně méně homogenní.