Charles Explorer logo
🇨🇿

Má mě ráda, nemá mě ráda? Eyetrackingová studie hodnocení neverbálních projevů žen

Publikace na 1. lékařská fakulta, Fakulta humanitních studií, Filozofická fakulta |
2017

Abstrakt

Dvoření je systém vzorců chování, jehož funkcí je maximalizovat svůj reprodukční úspěch (Givens, 1978). Během interakce muže a ženy však může docházet k chybnému výkladu některých projevů, kdy muži mohou interpretovat přátelské chování ženy jako sexuální zájem (Schotland, 1988).

Cílem studie je zjistit, zda projevy dvoření u žen (Moore, 1985) vyvolávají u mužů a žen větší zájem (delší fixace) než negativní projevy a zda mužští pozorovatelé (M) přisuzují ženám větší zájem o partnera než ženské pozorovatelky (Ž). Za tímto účelem byly vytvořeny videostimuly se 3 kontexty: 1. pozitivní dvořící kontext, 2. negativní odmítavý kontext, 3. neutrální kontext.

Herečky (N=6) byly snímány z pohledu první osoby a participanti (N=24; 12 M, 12 Ž) hodnotili vybrané projevy v časových intervalech 5, 10 a 15 sec. Po každém snímku ohodnotili M a Ž, zda má žena zájem o interakčního partnera, a to na škále od 1 - Vůbec žádný zájem do 9 - Zcela evidentní zájem.

Hodnocení proběhlo na eyetrackingovém zařízení Eyelink 1000plus. Výsledky potvrdily, že neverbálním projevům dvoření věnují M i Ž více pozornosti než odmítavým projevům.

Tento zvýšený zájem může zvyšovat biologickou zdatnost jedince - u M zvýšení pravděpodobnosti získání partnerky, u Ž zvýhodnění ve vnitropohlavní kompetici. S tím souvisí i rozdílné vnímání zájmu ženy u M a Ž.

Vyšší citlivost pro rozpoznání dvořících projevů u Ž připravuje ženy na potenciální souboj o partnera. Zajímavá je nižší citlivost M při hodnocení odmítavých projevů, která může vést k: a. zbytečné investici mužů do ženy, která nemá zájem; b. rozšíření oblasti potenciálních partnerek i o ty, které o muže v první chvíli zájem nejeví.

Ukázala se také individuální variabilita mezi produkcí dvořících projevů napříč herečkami. Tento faktor a malý počet M a Ž považujeme za hlavní limity této studie.