Mnohočetný myelom je v rámci celé onkologie malignitou, u níž lze vývoj léčby v 21. století označit za převratný. Jeho historii můžeme rozdělit do čtyř fází.
Téměř čtyřicet let trvala fáze konvenční chemoterapie se "zlatým standardem" - kombinací melfalanu a prednisonu. Fázi druhou bylo zavedení jednoho či dvou cyklů autologní transplantace kmenových buněk v devadesátých letech, které vedlo k pětiletému přežití přibližně u 30 % pacientů a dlouhodobější kontrole choroby u méně než jedné čtvrtiny.
Třetí fáze znamenala podstatnou změnu účinnosti léčby pro všechny, nejen mladší nemocné s mnohočetným myelomem. Díky tzv. novým či cíleným (spadajícím do kategorie biologické léčby) lékům se mnohočetný myelom změnil z jednoho z nejméně prognosticky příznivých hematologických nádorů na potenciálně kontrolovatelnou malignitu s možností vyléčení části pacientů.
Autor se v tomto přehledu věnuje lékům, které se do klinické praxe v České republice, byť s velkými administrativními a finančními omezeními, dostávají v současné době.