Předložený článek shrnuje vývoj a postupné přibývání důkazů pro novou hypolipidemickou léčbu, především monoklonálními protilátkami proti PCSK9 (nazývanými také, možná častěji, inhibitory PCSK9 - PCSK9i) a zmiňuje se i o "antisense" léčbě. V současné době jsou v Evropě i v Americe schváleny dva PCSK9i: evolokumab (Repatha, Amgen) a alirokumab (Praluent Sanofi-Regeneron).
O těchto lécích existuje dostatečná evidence, pokud jde o hypolipidemickou účinnost, bezpečnost podávání, toleranci. Čerstvě přibyly důkazy pro ovlivnění rozvoje aterosklerotického procesu ze studie GLAGOV (pro evolokumab), nicméně na výsledky morbiditně-mortalitních studií si ještě musíme (krátce) počkat. Zatímco PCSK9i jsou vnímány jako téměř nezpochybnitelný postupný vývojový krok v hypolipidemické léčbě, problematika antisense léčby není zatím zdaleka tak jednoznačná.
Jediný schválený lék (v USA), mipomersen, je indikován v zásadě pouze u vzácné homozygotní formy familiární hypercholesterolemie, jeho rozšíření brání krom jiného vyšší výskyt nežádoucích účinků a nedobrá tolerance nemocnými. Ostatní antisense léčba je v oblasti léčby hyperlipoproteinemií a dyslipidemií ve fázi vývoje, zatím vzdálena klinickému využití v praxi.