Muskuloskeletální poruchy jsou souborem onemocnění pohybového aparátu projevujících se zejména přetrvávající bolestí a následnou poruchou funkce svalů, šlach, kloubů, nervů. Povolání zubního lékaře je spojeno s častým výskytem těchto obtíží.
Pro vyšetření pohybového aparátu je používána řada různých metod. Jedním z neinvazivních vyšetření tvaru a mobility páteře je vyšetření přístrojem SpinalMouse(R), které nevyužívá radiační záření.
Cílem této práce bylo porovnat subjektivně popisované obtíže s výsledky objektivního vyšetření. Studie se zúčastnilo 23 zubních lékařů Stomatologické kliniky LF UK a FN v Hradci Králové, kteří vyplnili dotazník zaměřeny na intenzitu bolestí různých částí pohybového aparátu a na rizikové faktory.
Respondenti byli dále vyšetřeni přístrojem SpinalMouse(R) a byl proveden Matthiassův test pro vyšetření neuromuskulární stability páteře. Obtíže s pohybovým aparátem uvedlo 78,3 % zubních lékařů.
Nebyl zjištěn statisticky významný vliv pohlaví, věku, výšky, tělesné hmotnosti, délky praxe, zdravotního stavu ani sportovní aktivity na vznik a intenzitu muskuloskeletálních obtíží. Naopak statisticky významný vliv mělo několik objektivních parametrů, a to úhel bederní lordózy, postavení křížové kosti a velikost poměru hrudní kyfózy a bederní lordózy (T/L poměr).
Studie potvrdila častý výskyt těchto poruch u zubních lékařů a prokázala statisticky významný vliv některých objektivních parametrů na subjektivn ě hodnocené obtíže.