Navzdory obtížnosti, je za metodu první volby v léčbě poruch osobnosti (PO) obecně pokládána psychoterapie. V posledních desetiletích je možné pozorovat vzestupný trend vývoje a klinické aplikace nových psychoterapeutických směrů, které se léčbou PO zabývají.
Za hlavní úskalí lze nicméně považovat: 1) nekonzistentnost v kvalitě poskytované péče pacientům s PO vzhledem k omezené dostupnosti specializovaného tréninku pro profesionály v oblasti duševního zdraví; 2) přílišnou specializaci většiny nových přístupů na diagnózu hraniční poruchy osobnosti a s tím spojenou omezenou efektivitu léčby u jiných PO. Psychoterapie zaměřená na přenos (Transference-Focused Psychotherapy; TFP) je manualizovanou, empiricky podloženou terapií k léčbě závažných PO.
Poskytuje komprehensivní diagnostický přístup, zastřešující teoretický rámec a specifické techniky využitelné v klinické praxi. Cílem článku je představit teoretické zázemí, základní komponenty i empirický status TFP v porovnání s jinými specifickými terapiemi pro PO.
Zmíněny jsou rovněž přesahy využití TFP nad rámec dlouhodobé psychodynamické psychoterapie.