Vzhledem k demografické situaci ve vyspělých zemí je zajištění důstojného stáří a vhodných služeb pro seniory v současnosti prioritním úkolem zdravotníků i politiků. V ČR je mnoho seniorů hospitalizovaných v léčebnách dlouhodobě ležících a kvalita péče v nich bývá často terčem kritiky.
Ochránkyně veřejných práv si tyto instituce vybrala ke svým neohlášeným návštěvám, aby zhodnotila, jak jsou dodržována lidská práva a důstojnost hospitalizovaných klientů.Postupně pracovníci kanceláře ochránkyně veřejných práv a jejich externí spolupracovníci (sestry a lékaři) navštívili deset vytipovaných zařízení a dle předem stanovených oblastí popsali péči poskytovanou v těchto zařízeních. Na podzim 2017 vydali souhrn zpráv, které jsou podkladem pro tuto prezentaci.Ochránkyně veřejných práv na základě zjištěných skutečností identifikovala několik oblastí v nichž je nutné rychlé zlepšení poskytované péče, např. zachování důstojnosti klientů, podepisování informovaných souhlasů s péčí a zajištění dostatečného personálního zabezpečení v těchto zařízeních.
Tato opatření by měla vést k poskytování individualizovaného nácviku soběstačnosti, což je cílem léčeben, ale v realitě se tak neděje. Klienti a jejich rodiny tuto službu očekávají a a služba je celospolečensky vysoce potřebná.
Zprávy byly zaslány do navštívených zařízení, souhrnná zpráva i na MZ ČR, poslancům a do škol a profesních organizací. Přesto je nutná medializace, a celospolečenská diskuse na odborné i laické úrovni, aby se neutěšená situace zlepšila.
Cílem této prezentace bylo zaměřit pozornost sester a jiných zdravotníků na toto téma a edukovat je o možných nápravných opatřeních.