Charles Explorer logo
🇨🇿

Mnohočetný myelom: diagnóza a léčba

Publikace na Lékařská fakulta v Hradci Králové |
2017

Abstrakt

Mnohočetný myelom (MM) se svou incidencí (v České republice je ročně diagnostikováno 4-6 nových nemocných/100 000 obyvatel) řadí mezi tzv. vzácná onemocnění. U onemocnění tohoto typu je nutná v podstatě neustálá edukace cílená na lékaře prvního kontaktu, kteří se mohou s takovým onemocněním setkat třeba jen jednou za svou odbornou kariéru a měli by přitom na ně v rámci diferenciální diagnostiky pomyslet.

V případě mnohočetného myelomu je situace o to složitější, že může mít velmi pestrou symptomatologii - od banálních bolestí zad, častějších infekčních komplikací až po akutní selhání ledvin.Článek amerických autorů se problematikou MM zabývá poměrně podrobně, což odráží větší účast rodinných lékařů ve Spojených státech amerických jak v procesu diagnostiky, tak i léčby tohoto onemocnění. Může to však souviset i s tím, že výskyt MM je v americké populaci o něco častější.

Je to způsobeno dvěma faktory: vyšším dožívaným věkem (jedná se o onemocnění staršího věku; medián věku nemocných při diagnóze je v USA 70 let vs. 63 let v České republice) a současně dvakrát vyšší incidencí MM u Afroameričanů. V rámci České republiky probíhá péče o pacienty s MM více centralizovaně, což je dáno i dojezdovými vzdálenostmi do center hematologické péče, které se při srovnání s USA rovněž významně liší.