Příspěvek se zabývá úlohou rekodifikace v československých právních dějinách, především pak v 60. letech 20. století. Představuje rekodifikačn í snahy jako červenou nit, která se táhne právním životem posledních 100 let od vzniku společného státu Čechů a Slováků až do současnosti a provází všechny zásadní politické a dějinné zvraty. Úvodem se zaměřuje na rekodifikační projekty tzv. první republiky, které se snažily překonat dualismus práva vzniklý rozdílnou právní tradicí v českých zemích a na Slovensku.
Dále se stručně věnuje z hlediska výsledků úspěšnému projektu tzv. právnické dvouletky. Hlavní část příspěvku je věnována otázkám průběhu rekodifikace 60. let.
Po proklamovaném dosažení socialismu rozhodly se strana a vláda přistoupit k revizi celého právního řádu a rekodifikaci vybraných odvětví. Rekodifikační vlna se tak dotkla celé oblasti tzv. justičních kodexů.
Většina doby však byla věnována prověrkám stávající právní úpravy a plánování rekodifikačních prací. Přesto byly výsledkem nové trestní i civilní předpisy, včetně mnoha dalších, převážně hospodářských zákonů.
V závěru jsou zmíněny rovněž rekodifikační projekty v Československu, resp. České a Slovenské republice po roce 1990.