HER2 overexprese se vyskytuje u 15-25 % karcinomů prsu a je spojená s určitým biologickým chováním i odpovědí na léčbu, pro kterou je zásadním prediktivním faktorem. Cílená anti-HER2 terapie významně zlepšuje prognózu pacientek s těmito tumory a je standardní součástí adjuvantních, neoadjuvantních i paliativních léčebných re žimů, s výjimkou jen těch nejmenších lokalizovaných nádorů (pT1a pN0).
Preparáty cílené proti HER2 patří do dvou skupin: monoklonální protilátky; a tyrozinkinázové inhibitory. Kombinují se s chemoterapií, především na bázi taxanů, a/nebo hormonální léčbou, je také možné je kombinovat navzájem a tato duální HER2 inhibice vykazuje většinou vyšší efekt než použití jednoho preparátu.
V léčebné strategii HER2 pozitivních karcinomů prsu nicméně zůstává řada nezodpovězených otázek: vliv dalších faktorů, které modifikují odpověď na anti-HER2 léčbu (histologický subtyp, stav hormonálních receptorů, mutace genů PIK3CA, PTEN), časování anti-HER2 léčby v rámci kombinovaných terapeutických schémat (současná versus sekvenční aplikace), délka trvání anti-HER2 léčby (především v adjuvantní indikaci), kombinace anti-HER2 léčby (kombinace více anti-HER2 preparátů, kombinace s jinou cílenou terapií), atd. Řada klinických studií zabývajících se touto problematikou v současné době probíhá a jejich výsledky by měly dále zefektivnit léčbu a zlepšit prognózu pacientek s HER2 pozitivními karcinomy prsu.