Autoimunitní onemocnění centrálního nervového systému představují širokou skupinu nemocí s velkou variabilitou klinického obrazu. Mimo roztroušené sklerózy (RS), která představuje nejčastější jednotku, patří do této skupiny mén ě časté, avšak klinicky významné nemoci, jako je neuromyelitis optica (NMO), akutní diseminovaná encefalitida, skupina autoimunitních encefalitid a řada dalších, relativně vzácných jednotek.
Správná diagnostika a časná terapie těchto nemocí má zásadní význam pro další osud pacienta. Předkládaná kniha se snaží na příkladech jednotlivých kazuistik postihnout problémy, s nimiž se neurolog setkává v běžné klinické praxi - otázky opožděné či nesprávné diagnostiky RS, problematiku širokých terapeutických možností, které dnes máme u RS, s popisem některých komplikací, které přináší eskalační léčba, specifika dětské RS.
Dále je podáno několik případů vzácnější diagnózy neuromyelitis optica a jejího spektra (NMO a NMOSD), samostatně je vyčleněno několik kazuistik popisujících autoimunitní encefalitidy, vzácná, nicméně v řadě případů léčitelná onemocnění. V závěru pak přidáváme kazuistiky pacientů s myasthenia gravis, která sice nepatří mezi nemoci CNS, ale představuje klasický model protilátkově zprostředkované autoimunity, která je úzce spojená s danou problematikou.