Devadesátá léta se nesla ve znamení významných politicko-ekonomických i kulturně-společenských změn. Tyto změny se samozřejmě projevily také v hudební oblasti.
Obecně lze říci, že charakteristický byl určitý odklon posluchačů od domácí produkce a upřednostnění rozmanitých zahraničních hudebních žánrů, které k nám začaly pronikat. Cílem tohoto příspěvku je představit výsledky kvalitativního terénního výzkumu, který se zaměřoval na hudební preference mladých v porevolučním období.
Pozornost byla věnována rovněž dalším souvisejícím jevům zkouman ého období. Výzkum probíhal od ledna do září 2016 na Prostějovsku v Olomouckém kraji a bylo osloveno 15 respondentů, se kterými byly provedeny semistrukturované rozhovory na základě připravených tématických okruhů.
Výzkum byl realizován metodou orální historie, která je založena na vzpomínkovém vyprávění vybraných respondentů o určitém jevu, události nebo období v minulosti, které prožili. Tyto výpovědi byly následně podrobeny analýze a interpretovány.