Charles Explorer logo
🇨🇿

Hudba jako výrazný prostředek kultivace řeči předškolních dětí

Publikace

Abstrakt

Disertační práce se pohybuje v průniku oborů hudební výchova, hudební psychologie, lingvistika a speciální pedagogika. Teoretická část se věnuje pojmu témbr z muzikologického a lingvistického hlediska, charakterizuje témbrový sluch jako hudebně sluchovou schopnost.

Představuje a srovnává testy témbrového a fonematického sluchu. Z ontogenetického hlediska popisuje rozvoj hudebnosti a řeči dětí předškolního věku a klade důraz na sluchovou pozornost jako předpoklad jejich rozvoje.

Charakterizuje narušení těchto schopností a popisuje terapie zapojující do reedukace řeči hudební výchovu nebo prvky muzikoterapie. Terénní výzkum popisovaný v praktické části měl podobu základního výzkumu a experimentu, pracoval s výzkumným vzorkem 180 předškolních dětí.

Předmětem základního výzkumu byly vztahy mezi hudebními a řečovými projevy předškolních dětí s atypickým vývojem řeči. Předmětem experimentu bylo hledání nejúčinnějšího propojení hudební a jazykové výchovy s kladným vlivem na hudebnost i řeč.

Jednotlivé kapitoly představují vlastní diagnostický materiál, experimentální metodiku a průběh výzkumu. Základní terénní výzkum přinesl podrobné údaje o chování předškolních dětí s atypickým vývojem řeči při hudebních činnostech a o kvalitě sluchové pozornosti, témbrového a fonematického sluchu.

Experiment ověřil kladný vliv metodiky Hudební činnosti v logopedické prevenci na komunikační i hudební schopnosti dětí a na rozvoj fonematického sluchu.