Cílem empirické studie je prozkoumat profesního vidění budoucích učitelů anglického jazyka. Pozornost je věnována především tomu, jakých doménově obecných i doménově specifických jevů si studenti učitelství všímají, ovšem sledována je také oblast uvažování založeného na vědění, tedy jak nad identifikovanými jevy přemýšlejí.
Zaměřujeme se na rozdíl povahy vybraných aspektů profesního vidění mezi budoucími učiteli anglick ého jazyka pro 2. stupeň základní školy a střední školy a budoucími učiteli 1. stupně se specializací anglický jazyk. V první části textu vymezíme koncept profesního vidění v kontextu přípravného vzdělávání učitelů.
Další část je věnována samotnému výzkumnému šetření, a to obsahové analýze nestrukturovaných reflexí studentů pořízených na základě sledování videozáznamu stejné výuky anglického jazyka na základní škole. Výsledky studie naznačují, že mezi studenty učitelství anglického jazyka pro 2. stupeň základní školy a střední školy (AJ2) a budoucími učiteli 1. stupně se specializací anglický jazyk (AJ1) je statisticky signifikantní rozdíl ve všímání si kategorie žák.
Tato kategorie je následně podrobena hlubší analýze s cílem odhalit, v jakých aspektech se obě zkoumané skupiny studentů liší. Ukazuje se, že se tak děje především ve věnování pozornosti oborovým a oborově didaktickým aspektům výuky (AJ2) a klimatu třídy (AJ1) a v uvažování nad viděním prostřednictvím hodnocení (AJ1) a interpretace (AJ2).