Příspěvek představuje kvantitativní a kvalitativní proměny mluvené če štiny na základě korpusu automaticky přepsaných zpravodajských pořadů Českého rozhlasu. Použitý korpus obsahuje největší kolekci dokumentů nahraných za posledních 90 let a je na něm možno doložit vývoj vybraných jevů jazyka v tomto období.
Pro jazykovou analýzu jsme vybrali zpravodajské relace Českého rozhlasu období 1969 - 2005. Zahrnutý materiál pochází z hlavní zpravodajské relace Českého rozhlasu z let 1969 - 2005 a Československého rozhlasu před rokem 1993.
Jmenovitě byly do výzkumu zahrnuty pořady Rozhlasové noviny (1969 - 1993) a Ozvěny dne (1993 - 2005). Do samotných sledovaných jevů dokladujících řečové proměny v daném období jsou zahrnuty nejen jevy v úzkém slova smyslu jazykové, ale i jevy vázané na jazykové vysílání a produkci textu jako takovou.
Statisticky dokládáme proměny rychlosti pronesení promluv v celém období; mapujeme proměny ve stylizaci úvodních a finálních frází pořadů, dále proměny v používání subordinačních a koordinačních spojovacích prostředků. Nejrozsáhlejší část práce je věnována proměnám nejfrekventovanějších lexikálních sémanticky samostatných jednotek.