Mezinárodní výzkumy dokládají, že látky zvyšujíc í výkon představují závažný problém jak ve výkonnostním, tak rekreačním sportu a ovlivňují též adolescentní sportovce. V tomto článku prezentujeme postoje českých adolescentů (sportujících na rekreační a výkonnostní úrovni, N = 2 526) vůči dopingu a jejich záměry doping užít.
Výsledky byly získány v rámci výzkumného projektu "Doping českých adolescentů: Rozšíření, vztahy a zkušenosti", který byl podpořen Světovou antidopingovou agenturou (WADA), realizován v letech 2014-2016 a zahrnoval 2 851 adolescentů ze všech krajů České republiky. Byl užit dotazník hodnotící postoje vůči dopingu a podvádění ve sportu, záměry užít doping a chování ve vztahu k dopingu.
Bylo zjištěno, že 19 % českých sportujících adolescentům byl doping nabídnut. Dále byl zjištěn relativně malý záměr české populace užít doping; respondenti byli více znepokojeni možnými zdravotními důsledky dopingu než důsledky morálními.
Z psychosociálního hlediska podléhají adolescenti zejména sociálním tlakům a očekáváním ohledně výsledků ve sportovních soutěžích a fyzického vzhledu a mají tendenci k rizikovému chování s možnými dlouhodobými negativními důsledky. Výsledky ukázaly nezbytnost antidopingové prevence, kde důležitou roli hraje užší sociální prostředí adolescentů.