VÝCHODISKA: Problémoví uživatelé opioidů (PUO) tvoří přibližně třetinu celkového počtu cca 47 tis. problémových uživatelů drog. Zatímco heroin je aktuálně na ústupu, primární drogou POU je především buprenorfin a roste užívání opioidních analgetik.
METODY: Byla provedena průřezová studie mezi klienty dvou nízkoprahových kontaktních center v Praze za účelem zmapování současné situace mezi PUO. Cílem výzkumu bylo zjistit aktuálně užívané opioidy a specifika jejich užívání.
K sběru dat byl použit dotazník administrovaný face-to-face. Výzkumný soubor tvořilo 68 klientù, kteří užili někdy v životě opioidní drogu a kteří navštívili mezi prosincem 2016 a únorem 2017 pražská kontaktní centra Nízkoprahové středisko, Středisko prevence a léčby drogových závislostí Drop In o.p.s. a Kontaktní centrum Stage 5, PROGRESSIVE o.p.s. a souhlasili s vyplněním dotazníku.
VÝSLEDKY: Nejčastěji užitými opioidy v posledním měsíci byly Subutex(R), Suboxone(R) a heroin, v menší míře opium a fentanyl. Braun, metadon, Vendal(R) retard, morfin a Addnok(R) byly užity pouze nárazově.
Byla uvedena zkušenost s užitím opioidù Palladone(R), Tramal(R), Ravata(R) a kodeinu. Nejčastějším způsobem získání pro Subutex(R), Suboxone(R) a heroin byl nákup na černém trhu.
Metadon, fentanyl a Vendal(R) retard byly spíše dostávány zdarma. Výroba převažovala u braunu a opia.
Ve způsobu užití převažovala injekční aplikace. Frekvence aplikace byla nejvyšší u Subutexu(R) (průměrnì 2,6krát za den).
Cena na černém trhu byla zjištěna pro heroin (100 Kč za 100 mg), Subutex(R) (75-150 Kč za 2 mg) a Suboxone(R) (50-150 Kč za 2 mg). ZÁVĚRY: Přetrvává vysoká míra injekčního užívání mezi PUO a přibývají rizika s rostoucí mírou užívání opioidních analgetik.
Výsledky také uk ázaly limity v nastavení fungování programů substituční léčby a nízký podíl PUO aktuálně v substituční léčbě. Je proto potřeba zvýšení kapacity substitučních programů v Praze a jejich dostupnosti pro klienty.