Lom na vrchu Chlum u Srbska odhalil během první poloviny 20. století řadu podzemních prostor včetně - toho času - druhého nejdelšího jeskynního sytému Česk ého krasu. Od počátku, souběžně se speleologickým průzkumem, byla zvláštní pozornost věnována sběru a studiu fosilních kostí, a to zejména z uloženin ve vertikálních dutinách označovaných jako "Sluje 1 až 8".
Předkládaná studie podává kritický přehled těchto výzkumů, včetně těch z posledních dvou let, které zásadním způsobem rozšířily znalosti o této lokalitě. Revize fosilního materiálu a litostratigrafie jednotlivých lokalit odhalila tři samostatně úseky kvartérní sedimentace: (i) svrchní pleistocén (pravděpodobně eem a spodní visla) - lokalita Chlum 5=7, (ii) spodní pleistocén (Q1) - lokality Chlum 6 a 8, a (iii) složitý komplex povrchových a podpovrchových uloženin zahrnujících dva nebo tři glaciální cykly kolem hranice Q2/Q3 (MIS 19-15) označovaný zde jako Chlum 4 s. l. (Chlum 1 až 4 se sérií povrchových odkryvů).
Rozsáhlý sedimentární komplex Chlumu 4 rozprostírající se na JZ svahu daného vrchu je tvořen erozním zářezem v říční terase na úrovni cca 80 m nad dnešní hladinou Berounky a na něj navázanými mnohačetnými krasovými dutinami. Speleologický a paleontologický výzkum tohoto komplexu nadále pokračuje.