Kapitoly jsou součástí sborníku analyzujícího nejvýraznější argentinská prozaická díla posledních dvaceti let. Obraz literárního světa je uveden kapitolou o složitém politickém vývoji v Argentině na přelomu tisíciletí a doplněn rozhovory o proměnách nakladatelského trhu, o estetice současné generace a o tématu paměti, souvisejícím s traumatem vojenské diktatury.
Kapitola o nezávislých nakladatelstvích se zabývá proměnami literárního trhu v Argentině od 60. let 20. století do současnosti. Argentina patřila (vedle Mexika) už od dob španělské občanské války, kdy sem do exilu zamířila řada španělských spisovatelů a nakladatelů, k nejvýznamnějším spisovatelským a nakladatelským latinskoamerickým velmocem.
V novém tisíciletí je pro ni charakteristický vznik a rozvoj malých nezávislých nakladatelství, která poskytují svým autorům lepší péči než nadnárodní řetězce a více se věnují kvalitní a minoritní literatuře. Kapitola o proměnách literárního obrazu města zpracovává nejnovější literární způsoby zachycení kontrastu města a venkova, vývoj tradiční argentinské dichotomie civilizace a barbarství, dystopie, město jako ztrátu identity.