Ústav dějin l ékařství byl založen roku 1920, ovšem působit začal teprve roku 1924, kdy jeho první ředitel Ondřej Schrutz získal několik místností v Celetné ulici v Praze, do nichž se ústav nastěhoval. Již od počátku existence ústavu s ním byla spojena knihovna, jejíž jádro bylo získáno z první specializované pražské knihovny - Prager medizinisches Lesemuseum.
Značné množství knih bylo též opatřeno z pruské školy pro vojenské lékaře, která fungovala v Berlíně pod názvem Pépinière. Historická knižní sbírka ústavu obsahuje více než 2500 svazků rukopisů, prvotisků, starých tisků a dalších vzácných tisků z 19. a počátku 20. století.
Většina knih pochází z 18. století - jedná se takřka o 2000 svazků. Většina starých tisků uložených v knihovně byla sepsána v latině, řada dalších je potom německá.
Obvyklými tématy knih jsou lékařství a další přírodní vědy, mezi častými autory nalezneme především významné antické lékaře Hippokrata a Galéna. V roce 2017 je hlavním úkolem Knihovědného oddělení 1. lékařské fakulty zpracování tisků z 16. století, které jsou uloženy v knihovně Ústavu dějin lékařství.
Jedná se o 123 svazků, které obsahují 197 titulů. Většina z nich byla sepsána v latině, pouze 11 v němčině, 6 v řečtině a jediná publikace je jazykově česká.
Největší množství knih bylo vytištěno v Basileji, ostatní potom především v Lyonu, Benátkách, Frankfurtu nad Mohanem a v dalších švýcarských, francouzských, německých a italských tiskařských centrech. Součástí zpracování tisků je jejich provenienční průzkum.
Na jeho základě můžeme identifikovat některé významné osobnosti a instituce, které v minulosti vlastnily zkoumané knihy. Mezi osobnostmi můžeme jmenovat bibliofila Heinricha von Rantzau (1526 - 1598) nebo knižního sběratele Joachima von Windhag (1600 - 1678), z institucí stojí za zmínku například berlínská Deutsche Ärzte-Bücherei.