Publikace se věnuje doposud blíže nezpracovanému tématu, kterým je pr ávní postavení a reálné působení ministerstva spravedlnosti v letech 1948-1953, tedy v tzv. zakladatelském období komunistického režimu. Pro pochopení důležitosti postavení ministerstva spravedlnosti je činnost této instituce v rámci publikace řazena do širšího dějinného kontextu.
Ministerstvo po druhé světové válce řešilo důležité úkoly spojené s poválečnou obnovou státu. Jednalo se především o obnovení výkonu soudnictví.
Velkou změnou prošlo ministerstvo záhy po 25. únoru 1948, kdy bylo převzato komunisty. V rukou komunistů ministerstvo posílilo své postavení a vliv a též se velmi intenzivně zapojilo do vyhledávání, stíhání a trestání skutečných i domnělých odpůrců nově nastupujícího režimu.
V následných letech 1948-1953 sehrálo ministerstvo spravedlnosti významnou úlohu v dějinách Československa, neboť zásadním způsobem ovlivnilo vnímání a posazování spravedlnosti, tak jak ji dnes chápeme. Ministerstvo tak přestalo být pouhým správním úřadem na úseku justice.
Z ministerstva spravedlnosti se rázem stalo důležité mocenské centrum. Publikace se proto soustředí na popis a analýzu rozhodujících činností Ministerstva spravedlnosti a jeho fungování v rámci vytyčeného zkoumaného období.