Charles Explorer logo
🇨🇿

Metodika prevence sebevražednosti - zpráva z projektu a jeho praktické implikace

Publikace na Fakulta sociálních věd |
2018

Abstrakt

Úvod: Míra sebevražednosti je v České republice (ČR) při srovnání s Evropskou unií i se zbytkem světa dlouhodobě nadprůměrná. Přestože existuje řada efektivních intervencí prevence sebevražd, v ČR se zavádějí pouze ojediněle.

Chybí také zastřešující iniciativa, jakou by mohla být v souladu s doporučeními mezinárodních organizací strategie prevence sebevražednosti. Cílem této studie bylo vytvořit základní dokument shrnující efektivní preventivní opatření v oblasti sebevražd, který by mohl být základem pro vytvoření české národní strategie prevence sebevražd.

Metody: Projekt vycházel ze tří vzájemně provázaných aktivit, které zahrnovaly systematickou rešerši literatury, analýzu zahraničních systémů prevence sebevražednosti a skupinovou diskuzi relevantních aktérů. Výsledky: Hlavním výsledkem projektu je šest obecných doporučení, která směřují k formulaci Národní strategie prevence sebevražednosti, školení psychiatrických sester a praktických lékařů v krizové intervenci u suicidálních osob, zajištění návaznosti péče u pacientů propuštěných z lůžkové psychiatrické péče, identifikaci míst s častým výskytem sebevražd, zlepšení sběru dat a jejich vyhodnocování a doporučení k realizaci programů prevence sebevražd ve školách.

Sekundárním výsledkem je soubor efektivních intervencí prevence sebevražednosti identifikovaných v rámci systematické rešerše (n = 47). Diskuze: Formulovaná doporučení jsou založená na evidenci a jsou v souladu s doporučeními Evropské pracovní skupiny pro prevenci sebevražd.

Domníváme se, že jejich spojení v rámci komplexního preventivního přístupu by mělo synergický efekt. Závěr: V souladu s odborným stanoviskem je žádoucí v ČR prosadit národní program prevence sebevražednosti, který by mohl stavět na základech prezentované metodiky.