V českém prostředí poměrně málo známý latinsky píšící křesťanský autor Arnobius ze Sikky je autorem jediného dochovaného spisu - apologie Adversus nationes. Zmíněná apologie je významným pramenem poznání v oblasti antických pohanských kult ů, Arnobius totiž větší část svého spisu věnuje právě polemice s nimi.
Ve značné míře však pojednává také otázky křesťanské, i když, dalo by se říci, z pohanského úhlu pohledu. Příspěvek bude proto věnován právě Arnobiovým důrazům vztahujícím se ke křesťanské teologii.
Konkrétněji se zaměří na problematiku úlohy Krista v Arnobiově teologii. Arnobius totiž vzhledem ke své koncepci lidské duše, jíž připisuje tzv. media qualitas, dospívá k odlišnému pochopení Kristovy úlohy v dějinách.
Cílem našeho příspěvku je jednak analýza této Kristovy role na podkladě vlastních Arnobiových slov (tedy textu Adversus nationes), dále se pokusíme reflektovat Arnobiův vztah k učení většinové církve i biblickému textu, bude-li možno v tomto ohledu přímou souvislost prokázat.