Úvod. Klíšťová meningoencefalitida je nejčastějším virovým onemocněním přenášeným klíštětem v České republice.
Přestože se jedná o preventabilní infekci, její incidence v posledním desetiletí nikterak významně neklesá. V naší práci byly hodnoceny klinické projevy, závažnost onemocnění a případné dlouhodobé následky onemocnění Soubor pacientů a metody.
Do sledovaného souboru byli zařazeni všichni pacienti s laboratorně potvrzenou klíšťovou meningoencefalitidou, hospitalizovaní a sledovaní na Klinice infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce v letech 2006-2016. Retrospektivně bylo hodnoceno zastoupení jednotlivých forem onemocnění, závažnost a dlouhodobé následky.
Výsledky. Celkem bylo zařazeno 582 pacientů.
Nejčast ější klinickou formou byla meningoencefalitida (74,8 %) a meningitida (16,8 %). Pacientů se závažným průběhem bylo 55 (9,5 %), 22 žen a 33 mužů, nejvíce zastoupena byla věková skupina 60-69 let.
Pobyt na jednotce intenzivní péče byl nezbytný u 38 pacientů, 24 pacientům musela být poskytnuta ventilační podpora. Paretické komplikace mělo 45 (7,7 %) pacientů, u 50 % z nich přetrvávají déle než 1 rok od akutního onemocnění, pravděpodobnost trvalých následků je zde vysoká.
Závěr. Závažný průběh onemocnění byl pozorován především ve vyšších věkových skupinách, těžké komplikace jsme však zaznamenali i u mladých pacientů.
Vzhledem k nedostupnosti kauzální terapie zůstává jedinou ochranou vakcinace.