Autoři zkoumali dlouhodobou efektivitu kognitivně-behaviorální terapie (KBT) u pacientů s úzkostnými poruchami rok od léčby v denním stacionáři. Do souboru byli zařazeni pacienti (N = 46; 53 %), kteří podstoupili sedmitýdenní program během roku 2014 a byli ochotni dále spolupracovat na dlouhodobém sledování.
Probandům byly zaslány další nástroje k posouzení závažnosti symptomů a kvality života po ukončené léčbě. Výsledky studie ukazují, že kvalita života pacientů se po KBT významně zlepšila (p < 0,05) a také v porovnání s populačními normami je hodnocena jako průměrná.
Pouze hodnota duševní zdraví je nadále nižší. Úzkostná i depresivní symptomatologie je výrazně nižší v porovnání s hodnotami před lé čbou v denním stacionáři o 41 % u depresivních příznaků a o 53 % u úzkostných příznaků. Průměrná hodnota spokojenosti se současným psychickým stavem dosahovala 70 %.
Pozitivní vliv na současný zdravotní stav má především pravidelné aerobní cvičení, které vede ke zlepšení fyzické kondice a snížení úzkostí.