Charles Explorer logo
🇨🇿

Selfmonitoring a jeho význam v moderní léčbě diabetu

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2017

Abstrakt

Při tzv. selfmonitoringu pacient sám sleduje určité parametry s cílem zjistit efekt léčby. V případě pacientů s diabetem se jedná především o glykemický selfmonitoring pomocí osobního glukometru.

Pacienti jsou edukováni, aby znali cílové hodnoty glykemie a v případě inzulinoterapie byli schopni si i sami dávku inzulinu dle potřeby upravit. Pacienti provádějí nejen náhodná měření, ale i systematické tzv. glykemické profily, aby zhodnotili nejen lačnou glykemii, ale i glykemii postprandiální a glykemii v noci.

V článku je rozebírána i tzv. kontinuální monitorace koncentrace glukózy, která představuje nejmodernější formu glykemického selfmonitoringu. Tento postup, který je využíván zatím především pacienty s diabetem 1. typu, umožňuje dále zlepšit kompenzaci diabetu a přitom zvyšuje pacientovo bezpečí (zejména díky časnému varování před hypoglykemií).

Pacient při tomto typu selfmonitoringu zná nejen koncentraci, ale i trend vývoje glykemie (správně řečeno koncentrace glukózy v intersticiu). V článku jsou zmíněny i další formy selfmonitoringu, které by pacient s diabetem neměl opomíjet (sledování produkce ketolátek, dále pak sledování vývoje hmotnosti, obvodu pasu, energetického příjmu a výdeje či krevního tlaku).