Cirkadiánní rytmy jsou geneticky zakódované rytmicky se střídající změny v organismu působící na mnoha úrovních. Jsou vázány na střídání světla a tmy a řídí individuální cyklus spánku a bdění, příjmu potravy a mnoho dalších procesů. na jejich narušení se do velké míry podílí dlouhodobé změny v délce spánku, vystavení se umělému světlu po západu slunce, práce ve směnném provozu a mj. stravovací návyky. narušení cirkadiánních rytmů je považováno za rizikové pro zvýšení chuti k jídlu, hmotnosti a krevního tlaku a pro snížení glukózové tolerance či obranyschopnosti.
Jejich důsledkem je vznik metabolických chorob, jež následně napomáhají rozvoji kardiovaskulárních onemocnění či imunitních poruch. Z hlediska patogeneze metabolických chorob se ukazuje vědecky zajímavé a užitečné studium odlišností v nastavení cirkadiánních rytmů, které u lidí nazýváme chronotypy.
Tato práce zaměří pozornost na vztah cirkadiánních rytmů, chronotypu a metabolických poruch, jako je obezita, diabetes mellitus 2. typu či metabolický syndrom. Pro evidentní účast množství exogenních vlivů a vysokou komorbiditu zmíněných zdravotních komplikací existuje rozsáhlý prostor pro zefektivnění léčby a prevenci jejich vzniku.