Psoriáza je chronická zánětlivá dermatóza postihujíc í kolem 2-4% středoevropské populace. Možnosti léčby jsou lokální nebo celkové, často ve vzájemné kombinaci.
Mezi klasické systémové terapie se řadí fototerapie (UVB, PUVA), metotrexát, cyklosporin a acitretin. Nejnovější skupinu celkových léčiv tvoří tzv. biologika: léky blokující tumor nekrotizující faktor alfa (TNF alfa) - adalimumab, etanercept, intliximab, léky blokující interleukin 12 a 23 (IL-12/23) - ustekinumab a nově i léky blokující interleukin 17 - secukinumab.
Cílem této práce je popsat dlouhodobou účinnost a bezpečnost terapie pacientů se středně těžkou a těžkou psoriázou adalimumabem, plně humánní monoklonální protilátkou proti TNF alfa. Retrospektivně jsme analyzovali 90 pacientů se středně těžkou a těžkou psoriázou, kteří mezi lety 2008 a 2015 byli léčeni adalimumabem v centru biologické léčby Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Přestože průměrné PASI pacientů zařazených na léčbu bylo 22,5, výsledky ukazují rychlý nástup účinku adalimumabu, kdy po třech měsících terapie bylo PASI75 zaznamenáno u 85,6% pacientů. Účinnost přetrvává i v dlouhodobém sledování, kdy si PASI75 po dvou letech udrželo 94,8 % a PAS190 75,9 % zařazených pacientů. Po 48 měsících sledování souboru 40 pacientů setrvává na léčbě stále kolem 80 % pacientů.
Bezpečnostní profit adalimumabu v našem souboru byl velmi dobrý. Žádný pacient nepřerušil léčbu pro výskyt nežádoucích účinků.