Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažným zdravotním i ekonomickým problémem současnosti. Očekáváme, že v roce 2030 bude toto onemocnění globálně třetí hlavní příčinou nemocnosti a úmrtnosti.
Současná farmakoterapie CHOPN se neustále optimalizuje z hlediska paušální i fenotypově orientované léčby, hledáme i nejvhodnější inhalační systém, který dopraví léčivo do celého průduškového stromu, a hlavně na periferii dýchacích cest, kde je zánět nejvíce lokalizován. Cílem léčby je nejen zmírnit příznaky a zlepšit plicní funkce a kvalitu života nemocného, ale současně zabránit exacerbacím nemoci a tím i progresi onemocnění a ovlivnit následnou mortalitu.
Nedílnou součástí je léčba komorbidit. Důvodem tohoto sdělení je nedávno uveřejněná studie FORWARD profesorky Wedzichy, která se zabývala otázkou porovnání fixní kombinace beclomethason dipropionát/ formoterol fumarát (BDP/FOR) a formoterolu (FOR) v tlakovém aerosolovém dávkovači s odměřovanými dávkami (pMDI - pressurized metered-dose inhalator) s tvorbou jemné mlžiny (extrafine č ástice), která umožňuje dopravit léčivo až na periferii dýchacích cest.