Pasteurella multocida je běžný komenzál zažívacího a dýchacího traktu zvířat, především koček a psů. Kontaktem se zvířaty se přenáší na člověka a vyvolává nejčastěji rané infekce po pokousání.
Systémové infekce jsou neobvyklé a postihují především imunokompromitované jedince. V článku jsou prezentovány dvě kazuistiky pasteurelové infekce.
Raná infekce 75leté ženy po kousnutí vlastní kočkou byla provázena bakteriémií. Onemocnění mělo přízniv ý průběh již při léčbě klindamycinem, na který byla laboratorně prokázána rezistence.
Druhým případem byla hnisavá meningitida 62leté ženy s mozkovými abscesy a přechodnou expresivní afázií. Pacientka byla v častém kontaktu s domácími zvířaty, ale nebyla jimi poraněna.
K onemocnění centrálního nervového systému došlo pravděpodobně hematogenní diseminací. Nedostatečná odpověď na cefotaxim vedla ke změně nejprve na chloramfenikol a následně pro vznik anémie ke změně na kombinaci cefotaxim a ciprofloxacin.
Po 6 týdnech léčby perorálním ciprofloxacinem došlo k normalizaci nálezu na magnetické rezonanci a úplnému vymizení neurologického deficitu. V diskuzi jsou popsány epidemiologické, klinické a terapeutické aspekty pasteurelové infekce s literárními odkazy.