Incidence a prevalence divertikulární choroby s věkem strmě narůstá a v seniorském věku nad 80 let jí je posti žena více než polovina populace. V rozvinutých západních zemích postihuje divertikulární nemoc především levostrannou část tlustého střeva a její vznik se dává do souvislosti s málo objemnou stravou a malým množstvím fyzické aktivity, zatímco v africké a asijské populaci je výskyt této choroby malý a bývá postižena pravostranná část tlustého střeva, pravděpodobně na genetickém podkladě.
U většiny pacientů je nemoc asymptomatická, u menší části pacientů však způsobuje potíže ve smyslu symptomatické nekomplikované divertikulózy (SUDD) nebo se může projevit komplikovanou divertikulózou, jejíž závažnou formou je akutní divertikulitida se vznikem abscesu, píštěle či peritonitidy při perforaci střeva. Ojediněle byla popsána i obstrukce střevního lumina zánětlivě změněnou střevní stěnou.
V léčbě SUDD byly studovány vláknina a její suplementy, lokální antibiotika, mesalazin, probiotika a spasmolytika. V léčbě akutní divertikulitidy je diskutována zejména léčba antibiotiky.
V prevenci divertikulární nemoci se zdůrazňuje zdravý životní styl s dostatečným příjmem nerozpustné vlákniny ve stravě a pohybová aktivita.