V roce 2018 převzal děkan Přírodovědecké fakulty RNDr. Jiří Zima, CSc. certifikát potvrzující zápis renesančních Camociových map do prestižního seznamu Paměť světa UNESCO.
Unikátní válečná mapa vyšla celkem ve 4 verzích. Byla upravena z 1 tiskové měděné desky vždy podle aktuálního stavu bojiště.
Verze 1, 3 a 4 se nachází v maltské Cartographic Collection at the National Museum of Fine Arts Valletta. V roce 2014 byla objevena v Mapové sbírce v Praze 2. verze mapy znázorňují bitvu s Osmany o přístav na severovýchodním pobřeží Malty.
Přes mnohonásobnou přesilu Turci utrpěli porážku. Toto vítězství se dodnes připomíná jako státní svátek Malty 8. září.
Kromě světové unikátnosti jsou mapy zajímavé hned z několika hledisek: Camociovy mapy rychle informovaly Evropu o průběhu obležení a jako první přinesly zprávu o prohře Turků. Jde o vynikající renesanční dílo z významné Lafreriho italské školy detailně znázorňující přelomovou bitvu o Středomoří.
Tyto významné kartografické památky vydával známý benátský nakladatel Giovanni Francesco Camocio (1501-1575). Program UNESCO Paměť světa (Memory of World) registruje 425 dokumentů (k roku 2018) ze všech kontinentů.
Z kartografických památek bylo dosud zapsáno pouze 15 map, atlasů a kolekcí mapy obsahujících. V roce 2017 přibyla do registru MoW kolekce Camociových map.
K propagaci zápisu do Registru Paměti světa byla připravena výstava Mapy obležení.