S objevením MODY (Maturity-Onset Diabetes of the Young) a objasněním jeho hereditární povahy došlo k přesnějš í klinické charakteristice jednotlivých podtypů MODY a zjištění, že zatímco glukokinázový diabetes (GCK-MODY) nevede v dlouhodobém horizontu k vaskulárním diabetickým komplikacím, MODY transkripčních faktorů (např. HNF1A-MODY) je při špatné kompenzaci spjat s rychlou akcelerací především mikrovaskulárních komplikací diabetu.
Studie potvrdily, že v případě prognosticky příznivějšího GCK-MODY není žádná specifická antidiabetická léčba (s výjimkou v období těhotenství) zapotřebí. Léčbu, tradičně založenou na derivátech sulfonylurey a při jejich selhání na inzulinoterapii, naopak vyžadují MODY transkripčních faktorů včetně nejběžnějšího HNF1A-MODY.
S ohledem na rozšiřující se spektrum perorálních antidiabetik nabízející jednotlivým pacientům možnost antidiabetickou terapii individualizovat, vyvstává též otázka účinnosti i jiných perorálních antidiabetik u pacientů s MODY. Tento přehledový článek shrnuje současné dostupné informace o léčbě pacientů s MODY.