Cíl: Embolizace insuficientní velké a malé safény modifikovaným N-2-butylakrylátem komerčně vyráběnými sety je v současnosti nejšetrnější způsob jejich ošetření. Při nedostupnosti komerčního setu jsme použili modifikovanou techniku aplikace směsi Histoacrylu a Lipiodolu, běžně používanou k o šetření cévních malformací, tumorů nebo při krvácení cév.
Metodika: Během 2 let jsme ošetřili 56 končetin u 49 pacientů s insuficietní vena saphena magna nebo vena saphena parva. Do studie byli atrahováni zejména pacienti s těžkou formou žilní nedostatečnosti a pacienti s komplikujícími komorbiditami.
Ošetření bylo provedeno modifikovanou technikou aplikace akrylátového lepidla. Výsledky: Bezprostřední úspěšnost ošetření byla 98 %.
V sledovaných intervalech 6 týdnů, 6 měsíců, 1 rok a 2 roky byla anatomická úspěšnost okluze (rekanalizace do 5 cm od junkce) 98, 96, 94, 94 %. Ve stejných intervalech byl hodnocen stav žilní nedostatečnosti podle Aberdeenského skórovacího dotazníku a amerického Venous Clinical Severity Score.
U obou jsme dosáhli zlepšení proti výchozím hodnotám na 0,05% hladině významnosti. Byly hodnoceny i jednotlivé známky žilní nedostatečnosti.
Jsou diskutovány rizikové faktory selhání metody a pooperační komplikace. U jednoho pacienta jsme zaznamenali únik částečky lepidla do plic.
Závěr: Podařilo se nám prokázat, že ošetření velkých kmenů VSM a VSP embolizací Histoacrylem odstranilo u našich pacientů příznaky žilní nedostatečnosti a efektivitou je srovnatelné s běžně užívanými metodami.