Cíl: Cílem sdělení je prezentovat zajímavý případ 38letého pacienta, u kterého byla detekována recidiva epiteloidního hemangioendoteliomu v játrech pomocí dvoufázového hybridního 18F-FDG PET/CT vyšetření. Metodika: Pacient vyhledal lékaře pro několik týdnů trvající bolesti v bedrech.
UZ a CT břicha zjistilo vícečetné ložiskové postižení jater. Biopsie zjistila epiteloidní hemangioendoteliom jater.
Následovala chemoterapie. Na kontrolních zobrazovacích vyšetřeních počet ložisek i jejich charakter zůstával beze změny a svědčil pro grafickou stabilizaci onemocnění, která trvala 12 let.
Na dalším kontrolním CT vyšetření se nově objevilo hypovaskularizované ložisko v pravém laloku jater, které indukovalo podezření na možnou recidivu. 18F-FDG PET/CT vyšetření bylo provedeno v rozsahu od báze lební do poloviny stehen, a to 60 minut po i.v. aplikaci 18F-FDG. Výsledky: Zobrazila se hypovaskularizo-vaná ložiska v obou lalocích jater, která nevykazovala akumulací 18F-FDG a jejichž počet i velikost byla stacionární.
Dále se zobrazilo nové hyp ovaskularizováné ložisko v pravém laloku jater, které také nevykazovalo akumulaci 18F-FDG. Následoval další PET/CT sken, a to za 3 hodiny po aplikaci 18F-FDG.
Zde inkriminované ložisko vykazovalo relativně vysoký stupeň akumulace 18F-FDG ve srovnání s okolní tkání jater, což vedlo k podezření na přítomnost recidivy epiteloidního hemangioendoteliomu, což bylo potvrzeno i následnou biopsií. Vyšetření vyloučilo přítomnost extrahepatálních metastáz.
Závěr: Dvoufázové 18F-FDG PET/CT vyšetření správně vyslovilo podezření na recidivu epiteloidního hemangioendoteliomu v j átrech. Doplnění pozdního skenu významně přispělo ke zvýšení senzitivity tohoto vyšetření v případě leze se střední intenzitou akumulace 18F-FDG, která nebyla patrná na rutinním PET/CT zobrazení 60 minut po aplikaci radiofarmaka.