Radioterapie (RT) je léčebná metoda, jejíž dosah je lokální, eventuálně lokoregionální. Pokročilý karcinom prsu je v současnosti jednoznačně považován za systémové onemocnění.
Indikace karcinomu prsu k RT se historicky měnila podle nových poznatků. Při rozhodování se uplatňovaly postupně rozdílné faktory - nejprve velikost nádoru a postižení lymfatických uzlin, posléze i histologický typ nádoru, věk pacientky a následně i výsledky imunohistochemických vyšetření, jako jsou stav hormonálních receptorů, mitotická aktivita nádoru a status HER2.
Významný rozvoj imunohistochemických metod v posledních letech a možnost vyšetřování nádoru na základě molekulárně biologického genetického expresního profilu vedly ke stanovení jednotlivých subtypů karcinomu prsu - luminal A, luminal B, luminal HER2, HER2-rich (bohatý na HER2) a basal-like (bazaloidní). Za prognosticky nejpříznivější je považován subtyp luminal A, za nejrizikovější HER2-rich a basal-like.
Triple-negativní karcinomy, které se částečně překrývají s nádory basal-like, nejčastěji metastazují do plic a do mozku (až v 70 %), zatímco luminální karcinom do kostí a jater (až v 70 %). Obecně lze říci, že RT karcinomu prsu v průběhu let prodělala po původním výsostném postavení částečný útlum a nyní zažívá opět svoji renesanci.
Je však indikována pro každou pacientku individuálně dle specifických vlastností jejího nádoru. Nezanedbatelný je význam paliativní RT.
V případě inoperabilních ulcerovaných a krvácejících nádorů RT staví krvácení, snižuje bolest a působí regresi nádoru. V případě kostních metastáz má ozáření kromě analgetického účinku i příznivý vliv na kostní strukturu.
U pacientek s pokročilým, např. generalizovaným karcinomem prsu, s pozitivními hormonálními receptory, které jsou ve fertilním věku či v premenopauze, může být RT jednou z možností, jak velmi jednoduše zastavit činnost ovarií.