Studie se zaměřuje na první parlamentní období T. G.
Masaryka (1891-1893), konkrétně na hospodářská témata, ke kterým cítil potřebu vyjádřit svůj názor. Důraz je kladen na Masarykovu koncepci sociální otázky a na to, zda sám zmíněná témata vnímal v kontextu sociální otázky.
V rámci této studie jsou analyzována dvě hospodářská témata. Masaryk o těchto otázkách promluvil v pěti z jeho parlamentních projevů.
Jedním ze zmíněných témat je finanční pomoc pro nižší vládní úředníky a druhým je investice do železniční výstavby v jižních Čechách. Masaryk zaujal jedinečný postoj v rámci finanční pomoci úředníkům, protože se snažil prosadit rozhodnutí, aby získali klidně i menší částku finanční pomoci, ale aby tato pomoc byla poskytnuta okamžitě prostřednictvím hlasování.
V případě železniční výstavby měl Masaryk touhu zasadit se o ekonomické zlepšení situace v jinak zanedbávaných jižních Čechách. Ve svých projevech má tendenci prezentovat obě témata z pohledu sociální otázky.
Jednotlivé projevy jsou uvedeny v kontextu příslušných historických událostí a jsou doprovázeny reakcemi dobového tisku českého i německého / rakouského původu.