Ve dnech 25.-26. června 2018 se v Akademickém konferenčním centru v Praze konala mezinárodní vědecká konference Krim - historische, literarische und kulturelle Reflexionen, které se kromě 12 českých odborníků zúčastnili vědci z Rakouska (3), Německa (5), Švýcarska (2), Izraele (2), Ruska (1) a Ukrajiny (2). Jednotlivé příspěvky se věnovaly různým aspektům studia fenoménu Krym, a to od dob antických přes Krymský chanát a první anexi Krymu Ruskem až do současnosti.
Snahou projektu je poprvé systematicky popsat literární topos Krymu, tedy jak je tento prostor zobrazován v krásné literatuře. Kromě ruského literárního pohledu na Krym (který je v současnosti zpracován pouze parciálně), byl zohledněn i pohled ukrajinské literatury na krymský prostor (a skrze ni rovně ž pohled literatury krymsko-tatarské).
Důraz byl kladen na Krym jako multikulturní a multietnický prostor stejně jako na představu o tomto místě jako "pozemském ráji". Z aktuálních témat stojí za zmínku analýzy současné ukrajinské popové kultury a prostoru internetu, v němž probíhá tzv. mediální válka o Krym.
Konference se uskutečnila v rámci Strategie AV21 - Evropa a stát: mezi barbarstvím a civilizací a pod záštitou České společnosti pro slavistická, balkanistická a byzantologická studia, z.s.